Typy plakietek ekologicznych

Znajdziesz tu informację jaki typ plakietki ekologicznej musisz nakleić na swój samochód.

W części Obowiązywanie plakietek ekologicznych możesz po prostu sprawdzić, do których niemieckich miast można wjechać bez ekonalepki.

Plakietki ekologiczne odpowiadają poziomowi zanieczyszczenia powietrza powodowanemu przez pojazd. Podzielone zostały na cztery klasy odpowiadające czterem klasom emisji spalin (im wyższa klasa emisji, tym bardziej przyjazny środowisku jest dany pojazd).

Z powyższej listy plakietek środowiskowych wynika, że pojazdy, które otrzymają ekonalepkę czwartej klasy są najbardziej ekologiczne, czyli powodują najmniejsze zanieczyszczenie środowiska. Jak widać plakietki ekologiczne są oznaczone zgodnie z następującym kodem kolorystycznym — zielona nalepka, żółta nalepka i czerwona nalepka.

Którą plakietką ekologiczną mam oznaczyć samochód?

Rodzaje plakietek ekologicznych grają istotą rolę w rozróżnieniu pojazdów, które mogą i nie mogą wjeżdżać do danych stref ochrony środowiska. Do większości ekostref mogą wjeżdżać jedynie samochody z zieloną plakietką, jednak w przypadku niektórych z nich akceptowane są także pojazdy z plakietką w kolorze żółtym. Więcej informacji o tym, w których niemieckich miastach obowiązkowe jest oznaczanie pojazdów i jakimi rodzajami plakietek ekologicznych należy to robić, można znaleźć we wspomnianej już powyżej części — Obowiązywanie plakietek ekologicznych.

 

Na podstawie poniżej tabeli można w łatwy sposób określić jaki typ plakietki ekologicznej otrzyma dany samochód. (Norma Euro oznacza wpisany w dowodzie rejestracyjnym poziom emisji spalin zgodny z dyrektywą unijną).

Typ plakietki zależy od (posiadanego) pojazdu. Do otrzymania plakietki ekologicznej konieczny jest oryginalny dokument rejestracyjny. Klasa emisji plakietki ekologicznej określana jest w oparciu poziom emisji zapisany w dokumencie rejestracyjnym, zgodnie z dyrektywą unijną (regulaminem Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ).

Jeśli w dokumencie rejestracyjnym nie ma odniesienia do dyrektywy unijnej lub regulaminu Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, konieczne będzie uzyskanie informacji o poziomie emisji spalin z informacji producenta lub w autoryzowanej stacji kontroli pojazdów DEKRA Automotive PLC.

W przypadku gdy właścicielem pojazdu jest przedsiębiorstwo leasingowe i wpisane jest ono w dowodzie rejestracyjnym, do zakupienia plakietki ekologicznej konieczny będzie oryginał dowodu rejestracyjnego lub jego kopia wraz z zaświadczeniem o rejestracji pojazdu lub certyfikat przejścia przeglądu technicznego (MOT).

Większość pojazdów z silnikami benzynowymi, które posiadają katalizator trójdrożny (co jest normą od lat 90.), otrzymuje zieloną plakietkę w oparciu o dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym. Sytuacja jest bardziej skomplikowane w przypadku samochodów z silnikiem Diesla, które emitują drobne cząstki. Obecnie tylko najnowsze modele, wyprodukowane w ostatnich latach, mają szanse na otrzymanie zielonej plakietki (zwykle są to auta wyprodukowane po 1.1.2006).

W jaki sposób uzyskać plakietkę ekologiczną?

Obowiązek posiadania plakietki ekologicznej dotyczy wszystkich (także pojazdów zagranicznych). Plakietkę można w łatwy sposób zamówić na tej stronie i otrzymać pocztą w ciągu 7 dni. Nie pobieramy dodatkowych opłat za przesyłkę.

WYBIERASZ SIĘ SAMOCHODEM DO NIEMIEC?

Kup plakietkę ekologiczną z BEZPŁATNĄ dostawą w ciągu 7 dni.