Crit Air – Plakietka ekologiczna we Francji

Plakietka ekologiczna we Francji - Crit'Air

Francja poszła w ślady innych europejskich krajów i wprowadziła obowiązek oznaczania pojazdów drogowych plakietką ekologiczną. Plakietka ekologiczna, czy też naklejka ekologiczna, Crit'Air to plakietka/naklejka, którą można przykleić na przednią szybę samochodu, tak samo jak winietę. Naklejkę ekologiczną można zamówić online, a po jej otrzymaniu i przyklejeniu, będzie wiadomo do jakiej kategorii należy samochód.

Do czego służy plakietka ekologiczna?

Plakietki ekologiczne powstały w celu odróżnienia pojazdów przyjaznych środowisku od tych, które zanieczyszczają powietrze w miastach i przyczyniają się do obniżenia jakości życia. Plakietka ekologiczna określa poziom zanieczyszczenia powietrza powodowany przez pojazd, a jego kategoria oznaczona jest przez poziomy emisji na podstawie karty rejestracyjnej pojazdu (cześć I lub część II) zeskanowanej z obu stron. Dokumenty te wymagane są w przypadku zamawiania naklejki ekologicznej Crit'Air online.

Każda naklejka ekologiczna wydawana jest dla konkretnego pojazdu i przypisana do jego tablicy rejestracyjnej. Naklejka jest ważna bezterminowo, więc dopóki nie kupisz nowego samochodu, nie musisz się martwić jej wymianą. Wystarczy zamówić ją raz i możesz jeździć po całej Francji.

Plakietki ekologiczne we Francji podzielone są na sześć kategorii, tzn. jest sześć typów naklejek ekologicznych. Więcej na temat typów naklejek ekologicznych przeczytasz w sekcji Typy naklejek ekologicznych.

Strefy ekologiczne we Francji od 2016 roku

Strefy ekologiczne zostały wprowadzone we Francji w 2016 roku, dwa lata później niż inne kraje: jak na przykład Austria, która ustanowiła strefy ekologiczne w Wiedniu i okolicach w 2014 roku. Projekt stref ekologicznych jest jeszcze w początkowej fazie, lecz stopniowo coraz więcej krajów zaczyna je wprowadzać. Te państwa, które już to zrobiły, na przykład Niemcy, stale rozszerzają zasięg ich obowiązywania na rosnącą liczbę miast.

Pierwszym miastem we Francji, które wprowadziło obowiązek posiadania plakietek ekologicznych, był Paryż – od lipca 2016 roku. Można oczekiwać, że inne francuskie miasta, jak np. Grenoble, już wkrótce podążą tym śladem. Więcej na temat stref ekologicznych w Paryżu przeczytasz w sekcji Strefy ekologiczne w Paryżu.

Jeśli chodzi o strefy ekologiczne – w porównaniu z Niemcami i Austrią, które często stanowią punkt odniesienia – Francja wprowadziła kilka zmian. Początkowo obowiązek posiadania plakietki ekologicznej Crit'Air miał zastosowanie wyłącznie do kierowców z Francji, tzn. do samochodów na francuskich tablicach rejestracyjnych. Zagraniczne pojazdy będą musiały posiadać naklejki dopiero od 1. 2. 2017. Więcej informacji na temat stref ekologicznych we Francji znajdziesz w sekcji Strefy ekologiczne we Francji.

Typy plakietek ekologicznych

Sześć typów plakietek ekologicznych

Francja wprowadziła łącznie sześć typów plakietek ekologicznych. Na pierwszy rzut oka główną różnicą jest kolor, zgodnie z którym samochód jest umieszczany w jednej z sześciu kategorii zgodnie z jego poziomem emisji, co pozwala policji w łatwy sposób przeprowadzić kontrolę w strefie ekologicznej. Każda plakietka wydawana jest na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu i informuje, jak głośny i szkodliwy dla środowiska jest samochód.

Typy plakietek ekologicznych Crit'Air we Francji:

 
Plakietka oznaczająca pojazdy najbardziej przyjazne dla środowiska ma we Francji zielony kolor. Jednak tego typu plakietkę mogą otrzymać tylko pojazdy elektryczne. Z kolei najmniej przyjazne dla środowiska samochody otrzymują szarą plakietkę. Samochody wyprodukowane przed 1997 i motocykle sprzed 2000 roku nie otrzymują żadnej plakietki. Pozostałe francuskie plakietki mają następujące kolory (począwszy od najmniej ekologicznych): bordowy, pomarańczowy, żółty i fioletowy. Wszystkie typy plakietek ekologicznych przedstawiono na powyższym obrazku.

W górnej części każdej plakietki znajduje się napis „Crit'Air“, który określa strefy ekologiczne we Francji i który znajduje się na znakach drogowych wyznaczających początek i koniec stref ekologicznych. Więcej informacji na temat znaków drogowych i stref ekologicznych we Francji znajdziesz w sekcji Strefy ekologiczne we Francji.

Zamawianie francuskiej naklejki ekologicznej Crit'Air

Francuską plakietkę ekologiczną, która umożliwia bezproblemowy wjazd do centrum Paryża i innych miast, możesz w łatwy sposób zamówić online. Potrzebujesz tylko karty rejestracyjnej swojego pojazdu (część I lub część II). Otrzymasz francuską naklejkę ekologiczną pocztą w ciągu 7 dni. Przesyłka jest bezpłatna.

Francuską plakietkę ekologiczną można zamówić równie łatwo jak plakietkę ekologiczną wymaganą w Niemczech czy Austrii. Plakietka ekologiczna jest zawsze bezterminowo ważna dla pojazdu, dla którego została wydana, i obowiązuje na terenie całej Francji.

Gdzie umieścić naklejkę ekologiczną

Francuską naklejkę ekologiczną należy umieścić na przedniej szybie pojazdu – albo w górnym prawym rogu, albo w dolnym prawym rogu. Można ją przykleić na przykład obok winiety.

Jak tylko przykleisz naklejkę na przednią szybę, możesz bez obaw ruszyć w drogę. Naklejka ekologiczna umożliwia wjazd do centrum Paryża i na teren innych stref ekologicznych we Francji, zgodnie z typem plakietki, jaką otrzymał pojazd.

Podróżujesz do Francji samochodem?

Kup Crit'Air dla Paryża, Grenoble i innych miast. Darmowa dostawa w ciągu 14 dni.