O czym należy pamiętać, jadąc do Austrii

O czym należy pamiętać, jadąc do Austrii

Niezależnie od tego, czy jedziesz na narty w Alpach, długi weekend w Wiedniu czy wakacje w Chorwacji, te rady dotyczące podróży samochodem przez Austrię z pewnością się przydadzą. Austriacy słyną z restrykcyjnych wymogów dotyczących przestrzegania przepisów ruchu drogowego i nie oszczędzają nawet obcokrajowców. Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, należy pamiętać o plakietce ekologicznej, kamizelce odblaskowej, winiecie i obowiązkowych dokumentach.

Naklejka ekologiczna Pickerl

Co to jest i do czego służy?

Plakietka ekologiczna wskazuje poziom zanieczyszczenia powietrza, jaki powodują pojazdy. Austriacy rozróżniają 6 poziomów zanieczyszczenia, które odpowiadają plakietkom różniącym się kolorem. Obecnie obowiązek ten dotyczy tylko ciężarówek kategorii N, łącznie z samochodami dostawczymi N1 – czyli praktycznie każdym firmowym autem pasażerskim. W przypadku niespełniania wymogu zostaje nałożona wysoka kara, która może wynieść ponad 2000 euro (czyli w przybliżeniu 8600 zł).

Gdzie jest potrzebna?

Obowiązek umieszczenia naklejki ekologicznej na przedniej szybie samochodu dotyczy Wiednia, Tyrolu, Styrii i wybranych odcinków autostrady. Jednakże liczba stref niskiej emisji w Austrii rośnie z każdym rokiem.

 

Jak ją uzyskać?

Można zamówić plakietkę online z bezpłatną dostawą w ciągu 14 dni. Podczas wypełniania formularza zamówienia online potrzebne będą dane z karty pojazdu.

Obowiązkowe wyposażenie

Kamizelka odblaskowa zgodna z normą EN 471 to rzecz, której na 100% zażąda austriacka policja podczas kontroli drogowej. W przypadku jej braku grzywna jest pewna. Pomimo że prawo wymaga posiadania tylko 1 kamizelki dla kierowcy, zalecamy zakup kamizelek dla wszystkich pasażerów. Każdy, kto wysiądzie z pojazdu na drodze (np. gdy zepsują się hamulce), musi mieć na sobie taką kamizelkę.

Apteczkę i trójkąt ostrzegawczy należy trzymać w kabinie, a nie w bagażniku.

Używanie kamer w pojeździe jest zabronione.

Wyposażenie zimowe obowiązuje od 1 listopada do 15 kwietnia i obejmuje konieczność posiadania opon zimowych lub łańcuchów śnieżnych.

Dzieci w wieku poniżej 14 lat i do 150 cm wzrostu muszą być przewożone w foteliku samochodowym.

 

Przepisy ruchu drogowego

Winieta umieszczona na przedniej szybie samochodu to obowiązkowy wymóg na austriackich autostradach. Można kupić znaczek na 10 dni, 2 miesiące lub 12 miesięcy. Dostępne są na stacjach benzynowych, w kantorach wymiany walut i punktach sprzedaży. Nie należy ociągać się z zakupem, zwłaszcza w sezonie letnim, żeby uniknąć kolejek i czekania.

 

Ograniczenia prędkości:

- maksymalna prędkość na autostradzie – 130 km / h.

- maksymalna prędkość na drodze głównej – 100 km / h.

- maksymalna prędkość w mieście – 50 km / h.

 
Obowiązek używania świateł przednich ma zastosowanie tylko wtedy, gdy widoczność jest zła – tak samo jak w Niemczech.

 

Alkohol

Doświadczeni kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż 2 lata, mogą mieć 0,5 promila alkoholu we krwi. Przepis ten nie dotyczy nowych i zawodowych kierowców.

 

Wynajem samochodu

W przypadku wynajęcia samochodu należy mieć pisemne potwierdzenie w języku angielskim lub – najlepiej – niemieckim.

WYBIERASZ SIĘ DO AUSTRII?

Kup Pickerl dla Wiednia, Styrii i innych miast. DARMOWA dostawa.