O czym należy pamiętać, jadąc do Francji

O czym należy pamiętać, jadąc do Francji

Francja to ziemia obiecana dla zmotoryzowanych – z najlepszymi w Europie autostradami i oznakowaniem. Jednak podróż samochodem przez Francję stawia przed kierowcami wysokie wymagania związane z przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego, z których wiele nie obowiązuje nigdzie indziej. Dlatego planując wycieczkę, trzeba sprawdzić obowiązkowe wyposażenie samochodu, kupić alkomat i zamówić plakietkę, aby móc wjechać do Paryża i innych stref niskiej emisji spalin.

Naklejka ekologiczna Crit’Air

Co to jest i do czego służy?

Naklejka ekologiczna to nalepka umieszczana na przedniej szybie samochodu, która pomaga unormować zanieczyszczenie powietrza i hałas w miastach na terenie Francji i innych krajów. Francja wprowadziła sześć typów plakietek ekologicznych różniących się kolorami, które odpowiadają sześciu różnym poziomom zanieczyszczenia. Typ naklejki zależy od wieku, modelu lub silnika pojazdu, a plakietka jest wystawiana dla konkretnego pojazdu (tzn. na tablicę rejestracyjną) i ma nieograniczony okres ważności. Kary za niespełnianie wymogów rozpoczynają się od 68 euro (czyli w przybliżeniu 289 zł) i mogą być wyższe.

Gdzie jest potrzebna?

Plakietki ekologiczne są wymagane w Paryżu i innych strefach ekologicznych – zazwyczaj w dużych miastach.

Charakterystyczną cechą stref ekologicznych we Francji jest ich limit czasowy. Na przykład w Paryżu naklejka jest wymagana tylko przez ograniczony czas – od 8:00 do 20:00 od poniedziałku do piątku. W nocy oraz w weekendy można jechać autem osobowym bez plakietki.

Przeczytaj więcej na temat poszczególnych stref TUTAJ.

 

Jak ją uzyskać?

Można zamówić plakietkę online z bezpłatną dostawą w ciągu 14 dni. Podczas wypełniania formularza zamówienia online potrzebne będą dane z karty pojazdu.

Obowiązkowe wyposażenie

Obowiązkowe wyposażenie obejmuje apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, zestaw zapasowych żarówek, koło zapasowe i kamizelkę odblaskową. Każdy, kto chce wysiąść z auta na autostradzie, musi nosić taką kamizelkę, więc dobrze mieć ich kilka. Słynnym francuskim wymogiem jest obowiązkowy alkomat.

 

Przepisy ruchu drogowego

Autostrady we Francji są płatne; opłaty pobierane są na bramkach wyjazdowych – można płacić gotówką lub kartą kredytową. Opłata dla samochodów osobowych wynosi około 10 euro za 100 km. Wszyscy pasażerowie muszą być zapięci pasami bezpieczeństwa, a dzieci w wieku poniżej 12 lat muszą siedzieć w foteliku samochodowym.

 

Ograniczenia prędkości:

- maksymalna prędkość na autostradzie – 130 km / h.

- maksymalna prędkość na drodze głównej – 90 km / h.

- maksymalna prędkość w mieście – 50 km / h.

 

Alkohol

Za przekroczenie limitu alkoholu we krwi, który wynosi 0,5 promila, można zapłacić mandat w wysokości do 135 euro.

Podróżujesz do Francji samochodem?

Kup Crit'Air dla Paryża, Grenoble i innych miast. DARMOWA dostawa.