Niebieska plakietka ekologiczna w Niemczech

Niebieska plakietka ekologiczna w Niemczech

Niebieska plakietka ma na celu ograniczenie wjazdu samochodów z silnikiem Diesla i tym samym zmniejszenie stężenia tlenków azotu (NOx) i poprawę jakości powietrza w miastach.

Termin wprowadzenia niebieskiej plakietki ekologicznej nie został jeszcze wyznaczony i pozostaje przedmiotem dyskusji.

Kto otrzyma niebieską plakietkę?

Niebieską plakietkę powinny uzyskać samochody benzynowe, które obecnie spełniają wymagania dotyczące zielonej naklejki. Problemy mogą mieć diesle, wobec których będą obowiązywać surowsze zasady. Można przypuszczać, że naklejkę tę otrzymają tylko te diesle, które w minimalnym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i spełniają wymogi normy emisji Euro 6. Dotyczy to więc nowszych diesli produkowanych od września 2015 roku.

 

Niebieskie strefy niskiej emisji

Chociaż niebieskie strefy w Niemczech jeszcze nie powstały, dyskusje trwają, a ich utworzenie w przyszłości jest bardzo prawdopodobne (ogólne ramy wyznaczają lata 2019-2020).

Powinny one objąć miasta i aglomeracje, w których regularnie dochodzi do przekroczenia norm dotyczących tlenków azotu. Strefy niskiej emisji mogą obowiązywać stale lub czasowo – na przykład w przypadku wysokiego stężenia zanieczyszczeń czy w określonych godzinach.

Jako że tak restrykcyjne warunki oznaczałyby komplikacje dotyczące transportu dla wielu obywateli Niemiec, którzy posiadają diesle, można spodziewać się kolejnych poprawek, o których będziemy informować.

Pamiętaj o obowiązkowej zielonej plakietce

Jednak już teraz wymagane jest umieszczenie zielonej plakietki ekologicznej, tak zwanej Umweltplakette, na przedniej szybie samochodu. Zdecydowana większość miast – łącznie z Berlinem, Frankfurtem, Kolonią i Monachium – zezwala na wjazd wyłącznie pojazdom oznaczonym zieloną plakietką ekologiczną. Obowiązek dotyczy zarówno aut niemieckich, jak i zagranicznych, a naruszenie przepisu podlega grzywnie w wysokości do 80 euro, czyli około 340 zł.

Niemiecką plakietkę ekologiczną możesz kupić z darmową dostawą.

Wyznaczanie trasy

pokaż opcje ukryj opcje

WYBIERASZ SIĘ SAMOCHODEM DO NIEMIEC?

Kup plakietkę ekologiczną z BEZPŁATNĄ dostawą.