Zakaz dotyczący diesli w Niemczech

Zakaz dotyczący diesli w Niemczech

Samochody z silnikiem Diesla w dużym stopniu przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i dlatego wiele niemieckich miast rozważa wprowadzenie bardziej restrykcyjnych ograniczeń dotyczących ich wjazdu. Wprowadzenie tak zwanej niebieskiej strefy, do której mogą wjeżdżać tylko diesle spełniające normy emisji Euro 6, planowane jest najpierw w Hamburgu i Stuttgarcie. Inne miasta, włącznie z Berlinem, Kolonią, Essen i Monachium, zastanawiają się nad ich wprowadzeniem wraz z zakazem dla diesli w niedalekiej przyszłości.

Kierowcy już teraz chcąc wjechać do zdecydowanej większości niemieckich miast, zobowiązani są umieścić zieloną plakietkę na przedniej szybie pojazdu, bez względu na to, czy poruszają się dieslem czy autem na benzynę.

Obowiązek nie dotyczy jeszcze diesli spełniających normę Euro 6

Większość ograniczeń nie powinna dotknąć diesli spełniających normę emisji Euro 6, która obowiązuje od września 2014 roku. Dla porównania – na 15 milionów osobowych diesli zarejestrowanych w Niemczech około 2,7 miliona spełnia te wymagania.

Sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana i nawet właściciele aut spełniających normę Euro 6 nie mogą być zupełnie pewni. Według badań nowsze auta spełniające normę emisji Euro 6 często emitują więcej dwutlenku azotu niż samochody zgodne z normami Euro 4 i Euro 5, co może wywołać dalsze dyskusje i ograniczenia.

Zakaz dotyczący diesli w Hamburgu

Wjazd na ulice Max-Bauer-Straße i Stresemannstraße w centrum Hamburga prawdopodobnie będzie dozwolony jedynie dla pojazdów z silnikiem Diesla, które spełniają normę Euro 6 i są oznaczone niebieską plakietką ekologiczną. W przypadku ulicy Stresemannstraße ograniczenia powinny dotyczyć tylko samochodów ciężarowych – wjazd samochodów osobowych, które spełniają wymogi klasy emisji Euro 5, na razie będzie dozwolony.

 

Zakaz dotyczący diesli w Stuttgarcie

Stuttgart również chce znacznie zaostrzyć warunki wjazdu dla diesli. Dokładne ograniczenia nie są jednak jeszcze znane, będziemy informować o zmianach.

Niebieska strefa w Stuttgarcie powinna objąć większą część obszaru miasta. W fazie początkowej, od 1.1.2019, wprowadzono zakaz dla diesli, które nie spełniają normy Euro 5. W kolejnych latach prawdopodobnie zostaną wprowadzone dalsze modyfikacje.

 

Zielona plakietka warunkiem wjazdu do większości miast

Wjazd do Berlina, Frankfurtu, Monachium i innych niemieckich miast już teraz jest dozwolony tylko dla pojazdów z zieloną plakietką ekologiczną – Umweltplakette. Obowiązek ten dotyczy zarówno samochodów niemieckich, jak i pojazdów zarejestrowanych za granicą. Naruszenie przepisów zagrożone jest grzywną w wysokości do 80 euro, czyli około 340 zł.

Wyznaczanie trasy

pokaż opcje ukryj opcje

WYBIERASZ SIĘ SAMOCHODEM DO NIEMIEC?

Kup plakietkę ekologiczną z BEZPŁATNĄ dostawą.