O czym należy pamiętać, jadąc do Niemiec

O czym należy pamiętać, jadąc do Niemiec

Niezależnie od tego, czy jedziesz pozwiedzać, zrobić zakupy czy jesteś w podróży służbowej, zaznajomienie się z głównymi obowiązkami i przepisami ruchu drogowego w Niemczech jest opłacalne – dosłownie. Dzięki temu można uniknąć kar idących w tysiące złotych, a nawet kilkumiesięcznego zakazu prowadzenia pojazdów. Ogólnie trzeba pamiętać o umieszczeniu plakietki ekologicznej w widocznym miejscu w przypadku wjazdu do miast, posiadaniu obowiązkowego wyposażenia i nieprzekraczaniu limitów prędkości.

Naklejka ekologiczna Umweltplakette

Co to jest i do czego służy?

Naklejka ekologiczna (plakietka lub winieta) za pomocą koloru zielonego, żółtego i czerwonego wskazuje poziom zanieczyszczenia, jaki powoduje samochód osobowy lub ciężarówka. Wjazd do tak zwanych stref ekologicznych (UmweltZONE) w centrach miast jest dozwolony tylko w przypadku pojazdów, które zanieczyszczają powietrze w niewielkim stopniu. Na przykład obecnie tylko właściciele nowych samochodów otrzymują najbardziej restrykcyjną zieloną plakietkę. Kategorię naklejki, którą otrzymasz, możesz znaleźć tutaj. Niespełnienie wymogów podlega karze w wysokości 80 euro (czyli około 340 zł).

Gdzie jest potrzebna?

Jadąc do większych niemieckich miast, nie da się uniknąć zakupu naklejki ekologicznej. Strefy ekologiczne wprowadzono na przykład w Berlinie, Monachium, Dortmundzie, Frankfurcie i innych miastach, których lista wydłuża się z każdym rokiem.

 

Jak ją uzyskać?

Można zamówić plakietkę online z bezpłatną dostawą w ciągu 7 dni. Podczas wypełniania formularza zamówienia online potrzebne będą dane z karty pojazdu.

Obowiązkowe wyposażenie

W Niemczech, tak jak w naszym kraju, obowiązkowe są co najmniej: 1 kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy i apteczka. W przypadku niezastosowania się do przepisów trzeba zapłacić mandat w wysokości 15 euro. Podróżując w zimie, należy pamiętać o łańcuchach śnieżnych, które są wymagane na określonych odcinkach drogi.

 

Przepisy ruchu drogowego

Chociaż na niemieckich autostradach nie obowiązuje ogólne ograniczenie prędkości, zalecenie mówi o 130 km / h. Naturalnie należy przestrzegać limitów, które mają zastosowanie do określonych odcinków autostrady. Jadąc w mieście, należy przestrzegać ograniczenia prędkości do 50 km / h.

W Niemczech jeszcze nie trzeba płacić za autostrady. Ma się to zmienić w 2019 roku.

Używanie świateł przednich w ciągu dnia jest obowiązkowe.

 

System punktowy

Za naruszenie tych przepisów zagraniczni kierowcy otrzymują od 1 do 4 punktów karnych. Uzyskanie przez kierowcę 8 punktów skutkuje zakazem prowadzenia pojazdów w Niemczech przez okres do 6 miesięcy.

 

Alkohol

Niemcy są bardziej tolerancyjni dla kierujących po alkoholu, a limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Nie ma to jednak zastosowania do kierowców poniżej 21 roku życia, kierowców autobusów i ciężarówek, a także tych, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 2 lata.

 

Użycie telefonu komórkowego i inne wykroczenia

Rozmawianie przez telefon podczas jazdy jest zagrożone karą w wysokości 60 euro. Ponadto przepisy dotyczące zatrzymywania się na autostradzie są bardziej rygorystyczne – nieuzasadnione zatrzymanie jest karane grzywną w wysokości 30 euro, więc zdecydowanie warto poczekać na stację benzynową.

WYBIERASZ SIĘ SAMOCHODEM DO NIEMIEC?

Kup plakietkę ekologiczną z BEZPŁATNĄ dostawą.