Pickerl – Naklejki ekologiczne w Austrii

Grzywna i gdzie przykleić austriacką naklejkę ekologiczną

Za nie oznaczenie pojazdu plakietką ekologiczną grożą grzywny w wysokości aż do 2180 euro. Nie zapomnij, że niemieckie naklejki ekologiczne nie mogą być użyte do przejechania przez austriackie strefy niskiej emisji. Umieść naklejkę po wewnętrznej stronie przedniej szyby, albo w prawym górnym albo w prawym dolnym rogu obok winiety.

Ważność plakietki ekologicznej

Ponieważ naklejkę ekologiczną możesz uzyskać na podstawie II części Twojego dowodu rejestracyjnego i jest ona powiązana z numerem identyfikacyjnym pojazdu (VIN), ważność naklejki jest nielimitowana.

Do czego służą plakietki środowiskowe?

Strefy niskiej emisji zostały wprowadzone również w Austrii, gdzie obowiązują na kilku obszarach. Na tej stronie powiemy Ci gdzie, jakie pojazdy potrzebują naklejki ekologicznej, znanej jako Umwelt-Pickerl, ile ta naklejka kosztuje, jaka grozi Ci grzywna i więcej informacji.

Pickerl Austria - Typy

Jakie pojazdy muszą być oznaczone?

Austria dzieli pojazdy na kilka kategorii, spośród których tylko kilka musi posiadać plakietkę ekologiczną. Aktualnie nie są one obowiązkowe dla reszty z nich. Na początek spójrzmy na listę kategorii, które są dla nas ważne:

  • Kategoria L - pojazdy silnikowe, które mają zazwyczaj mniej niż cztery koła
  • Category M - pojazdy silnikowe, które mają co najmniej cztery koła i są używane do przewozu osób
  • Category N - pojazdy silnikowe, które posiadają co najmniej cztery koła i są używane do przewozu ładunków (pojazdy firmowe)
  • Category O – pojazdy z przyczepami
  • Category T - ciągniki rolnicze lub leśne

Jedyne pojazdy, które obejmuje obowiązek oznakowania naklejką ekologiczną to te w kategorii N, włącznie z kategorią N1, która oznacza lekkie ciężarówki. Pojazdy znajdujące się w innych kategoriach nie są aktualnie zobowiązane do posiadania plakietki. W związku z tym, obowiązek ten nie obejmuje samochodów osobowych (M1), autobusów (M2, M3), motocykli (L) ani ciągników (T). Odstępstwo od zakazu wjazdu do stref niskiej emisji dotyczy pojazdów zabytkowych, mających oznaczenie w postaci litery “V” na tablicy rejestracyjnej i certyfikat pojazdu zabytkowego.

Jakiego rodzaju naklejki ekologicznej potrzebuję?

W Austrii rozróżnia się sześć poziomów zanieczyszczenia powietrza. To oznacza, że Twój pojazd może otrzymać jeden z sześciu typów plakietek ekologicznych, który przydziela Twój pojazd do konkretnej klasy emisji.

Plakietki ekologiczne są wydawane na podstawie Dyrektywy dotyczącej emisji EEC/EC (regulacja ECE). Aby uzyskać plakietkę ekologiczną, potrzebujesz jedynie dowodu rejestracyjnego Twojego pojazdu (część II), dzięki któremu otrzymasz odpowiedni typ naklejki. Aby zamówić naklejkę ekologiczną, musisz przesłać nam kopię dowodu rejestracyjnego Twojego pojazdu, a my wszystkim się zajmiemy. Naklejkę otrzymasz pocztą w przeciągu 14 dni.

W jaki sposób uzyskać plakietkę ekologiczną?

Obowiązek posiadania plakietki ekologicznej dotyczy wszystkich (także pojazdów zagranicznych). Plakietkę można w łatwy sposób zamówić na tej stronie i otrzymać pocztą w ciągu 14 dni. Nie pobieramy dodatkowych opłat za przesyłkę.

WYBIERASZ SIĘ DO AUSTRII?

Kup plakietkę ekologiczną z BEZPŁATNĄ dostawą w ciągu 14 dni.