Strefy ekologiczne Lyon

Od końca roku 2016 w Lyonie istnieje tak zwana okresowa strefa o niskiej emisji spalin, która obowiązuje, gdy zostanie przekroczony określony poziom zanieczyszczenia powietrza. W praktyce oznacza to, że kiedy w nieparzystym dniu miesiąca pojawi się alarm o „wysokim poziomie smogu”, na teren miasta mogą wjeżdżać tylko pojazdy z nieparzystymi numerami rejestracji, a w przypadku dni parzystych – tylko pojazdy z parzystymi numerami rejestracyjnymi.

Inne warunki dotyczące wjazdu zależą od poziomu alarmu smogowego:

  • w przypadku poziomu D2 wjazd dozwolony jest dla samochodów z naklejką Crit'Air kategorii 0, 1, 2 lub 3. Pojazdy niższych kategorii (tj. 4, 5 lub 6) obowiązują zasady ruchu wahadłowego. W nieparzyste dni do miasta mogą wjeżdżać samochody z nieparzystymi numerami rejestracji, a w dni parzyste tylko te z parzystymi numerami rejestracyjnymi.
  • w przypadku poziomu D3 wjazd dozwolony jest dla samochodów z naklejką Crit'Air kategorii 0, 1 lub 2. Pojazdy niższych kategorii (tj. 3, 4, 5 lub 6) obowiązują zasady ruchu wahadłowego. W nieparzyste dni do miasta mogą wjeżdżać samochody z nieparzystymi numerami rejestracji, a w dni parzyste tylko te z parzystymi numerami rejestracyjnymi.

0d 2 lutego 2017 roku zarówno francuskie, jak i zagraniczne samochody, które przejeżdżają przez istniejące w Lyonie strefy o niskiej emisji spalin, muszą posiadać naklejkę Crit'Air na przedniej szybie, co upoważnia do wjazdu na teren miasta.

Wjazd do strefy ekologicznej bez ważnej naklejki pociąga za sobą karę w wysokości 68 euro lub wyższą.

 

Mapa stref ochrony środowiska w Lyonie

WYBIERASZ SIĘ SAMOCHODEM DO FRANCJA?

Kup Crit'Air dla Paryża, Grenoble i innych miast. Darmowa dostawa w ciągu 14 dni.