Strefy ekologiczne Lyon

Zielona strefa Lyon

Wymagany typ naklejki ekologicznej w Lyonie: Zależą od poziomu alarmu

CritAir sticker France

 

Więcej informacji na temat wszystkich typów plakietek ekologicznych znajdziesz w sekcji Typy plakietek ekologicznych.

 

Strefa niskiej emisji Lyonu

Od końca 2016 roku w Lyonie istnieje tak zwana specjalna strefa niskiej emisji (ZPA), która obowiązuje zawsze, gdy zanieczyszczenie powietrza osiąga wysoki poziom.

Początkowo przepisy zabraniały wjazdu pojazdom w zależności od tego, czy ostatnia cyfra tablicy rejestracyjnej była parzysta czy nieparzysta. Od 16.11.2017 zezwolenie na wjazd udzielane jest wyłącznie w oparciu o klasę plakietki ekologicznej.
 

Mapa strefy niskiej emisji Lyonu

Wyznaczanie trasy

pokaż opcje ukryj opcje

 

Obowiązywanie stref ekologicznych w Lyonie

Warunki wjazdu określane są na podstawie poziomu alertu smogowego:

  • w przypadku osiągnięcia poziomu N1 – wjazd dozwolony jest tylko dla pojazdów z naklejką Crit’Air;
  • w przypadku osiągnięcia poziomu N2 – po 2 dniach alertu smogowego wjazd dozwolony jest tylko dla pojazdów oznaczonych naklejką Crit’Air klasy 0, 1, 2 i 3;
  • w przypadku osiągnięcia poziomu N3 – jeśli jakość powietrza pogarsza się przez dłuższy czas, wjazd dozwolony jest tylko dla pojazdów oznaczonych naklejką Crit’Air klasy 0, 1 i 2.

Jazda bez plakietki ekologicznej w specjalnej strefie niskiej emisji podlega grzywnie w wysokości 68 euro (czyli w przybliżeniu 289 zł), która może wzrosnąć do 375 euro (czyli około 1610 zł) w przypadku zwłoki w płatności.

Strefy ekologiczne obowiązują zagranicznych kierowców

Od 1.4.2017 roku zarówno francuskie, jak i zagraniczne samochody, które przejeżdżają przez strefę niskiej emisji w Lyonie, muszą posiadać naklejkę Crit'Air na przedniej szybie, co upoważnia do wjazdu na teren miasta.

 

Jazda w Lyonie

Jedziesz autem do Lyonu?

Od 1.4.2017 auta zarejestrowane za granicą muszą być oznaczone plakietką ekologiczną Crit'Air. Tak zwana specjalna strefa niskiej emisji obowiązuje, kiedy wzrasta poziom smogu. Po 2 dniach alertu smogowego wjazd dozwolony jest tylko w przypadku pojazdów oznaczonych plakietką Crit’Air klasy E, 1, 2 i 3. Wraz z czasem trwania alertu smogowego warunki stają się bardziej restrykcyjne. We Francji jest 6 typów plakietek, które odzwierciedlają stopień zanieczyszczenia powietrza przez dany pojazd. Nieprzestrzeganie przepisów niesie ze sobą ryzyko grzywny w wysokości od 68 do 375 euro, czyli od 289 do 1610 zł.

Strefa niskiej emisji w Lyonie obejmuje całe miasto, łącznie z przyległą dzielnicą Villeurbanne i drogami wewnętrznymi. Ograniczenia nie dotyczą autostrad A6, A7, oraz A42, a także tunelu A6.

Zamów plakietkę ekologiczną umożliwiającą wjazd do Lyonu i zyskaj darmową przesyłkę!

Plakietka jest ważna bezterminowo i należy ją umieścić w prawym dolnym rogu przedniej szyby.

 

Podróżujesz autem do Lyonu?

Kup Crit'Air dla Lyonu, Paryża i innych miast. DARMOWA dostawa.