Strefy ekologiczne Lyon

Zielona strefa Lyon

Wymagany typ naklejki ekologicznej w Lyonie: Zależą od poziomu alarmu

CritAir sticker France

 

Więcej informacji na temat wszystkich typów plakietek ekologicznych znajdziesz w sekcji Typy plakietek ekologicznych.

 

Strefa niskiej emisji Lyonu

Od końca 2016 roku w Lyonie istnieje tak zwana specjalna strefa niskiej emisji (ZPA), która obowiązuje zawsze, gdy zanieczyszczenie powietrza osiąga wysoki poziom.

Początkowo przepisy zabraniały wjazdu pojazdom w zależności od tego, czy ostatnia cyfra tablicy rejestracyjnej była parzysta czy nieparzysta. Od 16.11.2017 zezwolenie na wjazd udzielane jest wyłącznie w oparciu o klasę plakietki ekologicznej.
 

Mapa strefy niskiej emisji Lyonu

 

Obowiązywanie stref ekologicznych w Lyonie

Warunki wjazdu określane są na podstawie poziomu alertu smogowego:

  • w przypadku osiągnięcia poziomu N1 – wjazd dozwolony jest tylko dla pojazdów z naklejką Crit’Air;
  • w przypadku osiągnięcia poziomu N2 – po 2 dniach alertu smogowego wjazd dozwolony jest tylko dla pojazdów oznaczonych naklejką Crit’Air klasy 0, 1, 2 i 3;
  • w przypadku osiągnięcia poziomu N3 – jeśli jakość powietrza pogarsza się przez dłuższy czas, wjazd dozwolony jest tylko dla pojazdów oznaczonych naklejką Crit’Air klasy 0, 1 i 2.

Jazda bez plakietki ekologicznej w specjalnej strefie niskiej emisji podlega grzywnie w wysokości 68 euro (czyli w przybliżeniu 289 zł), która może wzrosnąć do 375 euro (czyli około 1610 zł) w przypadku zwłoki w płatności.

Strefy ekologiczne obowiązują zagranicznych kierowców

Od 1.4.2017 roku zarówno francuskie, jak i zagraniczne samochody, które przejeżdżają przez istniejącą w Lyonie strefę niskiej emisji, muszą posiadać naklejkę Crit'Air na przedniej szybie, co upoważnia do wjazdu na teren miasta.

 

Jazda po Lyonie

Jedziesz autem do Lyonu?

Od 1.4.2017 auta zarejestrowane za granicą muszą być oznaczone plakietką ekologiczną Crit'Air. Tak zwana specjalna strefa niskiej emisji obowiązuje, kiedy wzrasta poziom smogu. Po 2 dniach alertu smogowego wjazd dozwolony jest tylko w przypadku pojazdów oznaczonych plakietką Crit’Air klasy E, 1, 2 i 3. Wraz z czasem trwania alertu smogowego warunki stają się bardziej restrykcyjne. We Francji jest 6 typów plakietek, które odzwierciedlają stopień zanieczyszczenia powietrza przez dany pojazd. Nieprzestrzeganie przepisów niesie ze sobą ryzyko grzywny w wysokości od 68 do 375 euro, czyli od 289 do 1610 zł.

Strefa niskiej emisji w Lyonie obejmuje całe miasto, łącznie z przyległą dzielnicą Villeurbanne i drogami wewnętrznymi. Ograniczenia nie dotyczą autostrad A6, A7, oraz A42, a także tunelu A6.

Zamów plakietkę ekologiczną umożliwiającą wjazd do Lyonu i zyskaj darmową przesyłkę!

Plakietka jest ważna bezterminowo i należy ją umieścić w prawym dolnym rogu przedniej szyby.

 

Podróżujesz autem do Lyonu?

Kup Crit'Air dla Lyonie, Paryża i innych miast. DARMOWA dostawa.