Strefy ekologiczne Lyon

Zielona strefa Lyon

Wymagany typ naklejki ekologicznej w Lyonie: Zależą od poziomu alarmu

CritAir sticker France

 

Więcej informacji na temat wszystkich typów plakietek ekologicznych znajdziesz w sekcji Typy plakietek ekologicznych.

 

Strefy ekologiczne w Lyonie

Od końca roku 2016 w Lyonie istnieje tak zwana okresowa strefa o niskiej emisji spalin, która obowiązuje, gdy zostanie przekroczony określony poziom zanieczyszczenia powietrza.

W praktyce oznacza to, że kiedy w nieparzystym dniu miesiąca pojawi się alarm o „wysokim poziomie smogu”, na teren miasta mogą wjeżdżać tylko pojazdy z nieparzystymi numerami rejestracji, a w przypadku dni parzystych – tylko pojazdy z parzystymi numerami rejestracyjnymi.
 

Mapa stref ochrony środowiska w Lyonie

 

Obowiązywanie stref ekologicznych w Lyonie

Inne warunki dotyczące wjazdu zależą od poziomu alarmu smogowego:

  • w przypadku poziomu D2 wjazd dozwolony jest dla samochodów z naklejką Crit'Air kategorii 0, 1, 2 lub 3. Pojazdy niższych kategorii (tj. 4, 5 lub 6) obowiązują zasady ruchu wahadłowego. W nieparzyste dni do miasta mogą wjeżdżać samochody z nieparzystymi numerami rejestracji, a w dni parzyste tylko te z parzystymi numerami rejestracyjnymi.
  • w przypadku poziomu D3 wjazd dozwolony jest dla samochodów z naklejką Crit'Air kategorii 0, 1 lub 2. Pojazdy niższych kategorii (tj. 3, 4, 5 lub 6) obowiązują zasady ruchu wahadłowego. W nieparzyste dni do miasta mogą wjeżdżać samochody z nieparzystymi numerami rejestracji, a w dni parzyste tylko te z parzystymi numerami rejestracyjnymi.

Strefy ekologiczne obowiązują zagranicznych kierowców

0d 2 lutego 2017 roku zarówno francuskie, jak i zagraniczne samochody, które przejeżdżają przez istniejące w Lyonie strefy o niskiej emisji spalin, muszą posiadać naklejkę Crit'Air na przedniej szybie, co upoważnia do wjazdu na teren miasta.

 

Kara w wysokości 68 euro

Wjazd do strefy ekologicznej bez ważnej naklejki pociąga za sobą karę w wysokości 68 euro lub wyższą.

 

Jazda po Lyonie

Jedziesz autem do Lyonu?

Od 1.4.2017 auta zarejestrowane za granicą muszą być oznaczone plakietką ekologiczną Crit'Air. Tak zwana specjalna strefa niskiej emisji obowiązuje, kiedy wzrasta poziom smogu. Po 2 dniach alertu smogowego wjazd dozwolony jest tylko w przypadku pojazdów oznaczonych plakietką Crit’Air klasy E, 1, 2 i 3. Wraz z czasem trwania alertu smogowego warunki stają się bardziej restrykcyjne. We Francji jest 6 typów plakietek, które odzwierciedlają stopień zanieczyszczenia powietrza przez dany pojazd. Nieprzestrzeganie przepisów niesie ze sobą ryzyko grzywny w wysokości od 68 do 375 euro, czyli od 289 do 1610 zł.

Strefa niskiej emisji w Lyonie obejmuje całe miasto, łącznie z przyległą dzielnicą Villeurbanne i drogami wewnętrznymi. Ograniczenia nie dotyczą autostrad A6, A7, oraz A42, a także tunelu A6.

 

Zamów plakietkę ekologiczną umożliwiającą wjazd do Lyonu i zyskaj darmową przesyłkę!

Plakietka jest ważna bezterminowo i należy ją umieścić w prawym dolnym rogu przedniej szyby.

 

Podróżujesz autem do Lyonu?

Kup Crit'Air dla Lyonie, Paryża i innych miast. DARMOWA dostawa.