Zielona strefa Paryż
Paryż był pierwszym francuskim miastem, które wprowadziło strefy ekologiczne. Nic w tym dziwnego, ponieważ tak jak w przypadku innych europejskich krajów, stolica zawsze dawała przykład, za którym podążali inni.
Wymagany typ naklejki ekologicznej w Paryżu: Przynajmniej Crit'Air 5
Więcej informacji na temat wszystkich typów plakietek ekologicznych znajdziesz w sekcji Typy plakietek ekologicznych.
Strefy ekologiczne w Paryżu obowiązują tylko od poniedziałku do piątku
Paryż już wcześniej próbował ograniczyć ruch w mieście, zmniejszyć poziom hałasu i poprawić jakość powietrza. Od września 2015 roku wszystkie autobusy i ciężarówki o masie powyżej 3,5 tony i dacie produkcji wcześniejszej niż 1 października 2001 nie mogą wjeżdżać na teren miasta. Zakaz ten obowiązuje codziennie, w tym w weekendy, w godzinach od 8 do 20.
W 2016 roku rozszerzono zakaz na wszystkie pojazdy wyprodukowane przed 1997 i motocykle wyprodukowane przed rokiem 2000. Takie pojazdy nie mieszczą się nawet w szóstej kategorii, oznaczonej plakietką ekologiczną najniższego typu. We Francji jest w sumie sześć typów plakietek ekologicznych, przy czym tylko pojazdy elektryczne oznaczone są naklejką najwyższego typu.
Uwaga: stała strefa ekologiczna obowiązuje też na szerszym obszarze wokół Paryża.
Więcej informacji na temat strefy ekologicznej Grand Paris możesz znaleźć tutaj.
Mapa stref ochrony środowiska w Paryżu
Obowiązywanie stref ekologicznych w Paryżu
Autobusy kategorii M2 i M3 oraz ciężarówki kategorii N2 i N3
Cały tydzień od 8 do 20.
Samochody osobowe M1, N1 i motocykle
Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20.
W przypadku podróży przez Francję samochodem osobowym należy pamiętać, że strefy ekologiczne obowiązują tylko podczas dni powszednich.
Strefy ekologiczne obowiązują zagranicznych kierowców od 1. 2. 2017
Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób Paryż – i w ogóle Francja – zaostrzy przepisy dotyczące stref ekologicznych. Na przykład w Niemczech powszechnie obowiązuje zasada, że wjazd do miasta jest stopniowo ograniczany w stosunku do mniej przyjaznych środowisku samochodów, tak że dopuszczone są ostatecznie tylko te najbardziej przyjazne dla środowiska. Można przypuszczać, że zostanie również wprowadzone ograniczenie prawa wjazdu dla starszych pojazdów.
Obowiązek posiadania naklejki ekologicznej na przedniej szybie samochodu w przypadku wjazdu na teren strefy ekologicznej dotyczy także zagranicznych samochodów – od 1.2. 2017, bez wyjątku.
Kara w wysokości 68 euro
Paryż traktuje strefy ekologiczne bardzo poważnie, czego dowodzą kary, które mogą zostać nałożone na kierowców nieprzestrzegających obowiązku posiadania naklejki ekologicznej na przedniej szybie samochodu. Co prawda początkowo policja jedynie upominała kierowców, ale od stycznia 2017 roku zostały nałożone pokaźne kary pieniężne. Wjeżdżając na teren strefy ekologicznej bez odpowiedniej plakietki ekologicznej, można otrzymać karę grzywny w wysokości 68 euro. A zatem kupno naklejki ekologicznej zdecydowanie się opłaci. Naklejka ważna jest bezterminowo i obowiązuje na terenie całej Francji.
Jazda po Paryżu
Jedziesz autem do Paryża?
Od 1.2.2017 auta zarejestrowane za granicą muszą być oznaczone plakietką ekologiczną Crit’Air. W Paryżu wymóg posiadania plakietki Crit’Air na przedniej szybie samochodu podlega ograniczeniom czasowym i obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00. We Francji jest 6 typów plakietek, przy czym wjazd do Paryża dozwolony jest w przypadku osobowych diesli z kategorii od 1 do 4 oraz benzynowych aut osobowych z kategorii od 1 do 3. Nieprzestrzeganie przepisów niesie ze sobą ryzyko grzywny w wysokości od 68 do 375 euro, czyli od 289 do 1610 zł.
Cała środkowa część miasta ograniczona Bulwarem Peryferyjnym znajduje się na terenie strefy niskiej emisji Paryża.
Zamów plakietkę ekologiczną umożliwiającą wjazd do Paryża i zyskaj darmową przesyłkę!
Plakietka jest ważna bezterminowo i należy ją umieścić w prawym dolnym rogu przedniej szyby.